KTN National Youth Awards & Nominations! (click here)

Awards

2019-2020 Fifteenth Annual National Youth Arts Awards!

Prior to Covid-19 KTN produced 1 Show* So, proud of my Willy Wonka Jr Kids* Whew, we got in under the wire!

Addams Family had to shift to zoom, but I will be posting clips for everyone to enjoy to reward the casts efforts!

I am so proud of my KTN students who with resilience & tenacity have continued on zoom to keep their talents in action – each of you are SUPER STARS TO ME!

And, your theatre angel parents have KTN moving forward, BRAVO and BRAVA to each of you!!!!

Awards:

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Olivia Blackford as Charlie Bucket in Willy Wonka Jr. (Kids Theatre Network)

Nominations:

Outstanding Lead Performance (Junior Division)
Carter Wilson as Willy Wonka in Willy Wonka Jr. (Kids Theatre Network)

Outstanding Supporting Performance (Junior Division)
Ella Huang as Veruca Salt in Willy Wonka Jr. (Kids Theatre Network)
Olivia Parsons as Veruca Salt in Willy Wonka Jr. (Kids Theatre Network)
Izzy Zorn as Violet Beauregarde in Willy Wonka Jr. (Kids Theatre Network)

2018-2019 Fourteen Annual National Youth Arts Awards!

(KTN earned 1 Award and 9 Nominations)

Awards:

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Laney Norberg as Elle in Legally Blonde Jr.

Nominations:

Lead Performance (Junior Division)
Jonathan McPherson as Emmett in Legally Blonde Jr.
Laney Norberg as Alice in Alice in Wonderland Jr.
Olivia Parsons as Alice in Alice in Wonderland Jr.

Supporting Performance (Junior Division)
Tyler Askins as Queen of Hearts in Alice in Wonderland Jr.
Ava Paraiso as Caterpillar in Alice in Wonderland Jr.

Featured Performance (Junior Division)
Tyler Askins as Brooke in Legally Blonde Jr.
Torrie Parker as Brooke in Legally Blonde Jr.

Ensemble (Junior Division)
Alice in Wonderland Jr.

Choreography
Jacqueline Barone for Alice in Wonderland Jr.

2017-2018 Thirteenth Annual National Youth Arts Awards!

(KTN earned 2 Awards and 18 Nominations)

Awards:

Outstanding Lead Performance (Junior Division):
Hayden Steiner as Donkey in Shrek Jr.  

Outstanding Featured Performance (Junior Division):
Madelynne Mabe as Dragon in Shrek Jr.

Nominations:

Outstanding Lead Performance in a Musical
Lexie Hastings as Princess Fiona in Shrek Jr.  
Ashley Reed as Sharpay in High School Musical 2  
Carolynn Rui as Princess Fiona in Shrek Jr.  

Outstanding Lead Performance (Junior Division)
Melanie Koska as Annie in Annie Jr.  
Jonathan McPherson as Ryan Evans in High School Musical 2  
Nicole Milling as Princess Fiona in Shrek Jr.  

Outstanding Guest Performance
Rob Hastings as Mr. Fulton in High School Musical 2
Rob Hastings as Oliver Warbucks in Annie Jr.  

Outstanding Supporting Performance (Junior Division)
Tyler Askins as Miss Gulch/Wicked Witch in The Wizard of Oz  
Karina Evans as Grace Farrell in Annie Jr.  
Jonathan McPherson as Lord Farquaad in Shrek Jr.
Nicole Milling as Grace Farrell in Annie Jr.  
Maya Sanchez as Miss Gulch/Wicked Witch in The Wizard of Oz  
Hayden Steiner as Prof. Marvel/The Wizard of Oz in The Wizard of Oz  
Angela Zhou as Tin Man in The Wizard of Oz

Outstanding Featured Performance in a Musical
Noah Orona as Chad Danforth in High School Musical 2  

Outstanding Featured Performance  (Junior Division)
Maddie Hastings as Pinocchio in Shrek Jr.  
Cali Stainbrook as Teen Fiona in Shrek Jr.

2016-2017 Twelfth Annual National Youth Arts Awards!

KTN earned 3 awards and 25 Nominations!

Awards:

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Lexie Hastings as Belle in Beauty and the Beast Jr.  

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Emma Hollander as Cogsworth in Beauty and the Beast Jr.

Nominations:

Outstanding Lead Actor in a Musical
Caden Hollander as Beast in Beauty and the Beast Jr.  

Outstanding Lead Actress in a Musical
Ashley Reed as Belle in Beauty and the Beast Jr.  

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Phoebe Farnsworth as Fantine in Les Miserables  
Kennedy Reed as Madame Thenardier in Les Miserables

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):  
Brooke Bodiker as Cogsworth in Beauty and the Beast Jr.  
Savvy Greenhall as Lumiere in Beauty and the Beast Jr.  
Lexie Hastings as Eponine in Les Miserables  
Melanie Koska as Cogsworth in Beauty and the Beast Jr.

2015-2016 Eleventh Annual National Youth Arts Awards!

(KTN earned 3 Awards and 25 Nominations)

Awards:

Lead Actress (Junior Division):
Merinda Gillette as Fiona in Shrek the Musical

Supporting Actress (Junior Division):
Savvy Greenhall as Ursula in The Little Mermaid

Featured Actress (Junior Division):
Ashley Reed as Pinocchio in Shrek the Musical

Nominations:

Lead Actress in a Musical: Talia Israel as Fiona in Shrek the Musical
Lead Actress in a Musical: Jenna Viana as Millie Dillmount in Thoroughly Modern Millie
Lead Actress in a Musical: Jenna Viana as Fiona in Shrek the Musical
Lead Actor (Junior Division): Ramsey Esparza as Shrek in Shrek the Musical
Lead Actor (Junior Division): Dylan Haynes as Donkey in Shrek the Musical
Lead Actress (Junior Division): Lexie Hastings as Patrice in 13 the Musical
Lead Actress (Junior Division): Lexie Hastings as Ariel in The Little Mermaid
Lead Actress (Junior Division): Ashley Reed as Ariel in The Little Mermaid
Lead Actress (Junior Division): Kennedy Reed as Patrice in 13 the Musical
Supporting Actor in a Musical: Scott Bedford as Lord Farquaad in Shrek the Musical
Supporting Actor (Junior Division): Dylan Haynes as Archie in 13 the Musical
Supporting Actor (Junior Division): Tyler Texiera as Archie in 13 the Musical
Supporting Actor (Junior Division): Tyler Texiera as Lord Farquaad in Shrek the Musical
Supporting Actress (Junior Division): Karina Evans-Schreiber as Lucy in 13 the Musical
Supporting Actress (Junior Division): Phoebe Farnsworth as Lucy in 13 the Musical
Supporting Actress (Junior Division): Chloe Fisher as Kendra in 13 the Musical
Supporting Actress (Junior Division): Savvy Greenhall as Kendra in 13 the Musical
Supporting Actress (Junior Division): Maddie Hastings as Flounder in The Little Mermaid
Supporting Actress (Junior Division): Melanie Koska as Sebastian in The Little Mermaid
Supporting Actress (Junior Division): Brooke Lebidine as Ursula in The Little Mermaid
Supporting Actress (Junior Division): Brynne Lebidine as Flounder in The Little Mermaid
Supporting Actress (Junior Division): Ashley Reed as Kendra in 13 the Musical
Featured Actress in a Musical: Sarah Bedford as Dragon in Shrek the Musical
Featured Actress (Junior Division): Fernanda Fabian as Chef Louis in The Little Mermaid
Ensemble (Junior Division): Shrek the Musical

Youth Zoom

Beauty and The Beast Jr.

Youth Camp 1

Seussical Kids

Youth Camp 2

Into The Woods

Lynne's Directing/Choreography in Action!

Annie

Hard Knock Life

Fiddler on the Roof

Tradition

Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

Contact Us

Please call (858) 362-1632
or email lynne@kidstheatre.org

Contact Us

Mailing Address
P.O. Box 502952
San Diego, CA 92150
(858) 362-1632

Find Us
Contact Us